Finanční plánování

Finanční plánování slouží k vytvořením strategie, která vám pomůže dosáhnout života, který jste si představovali pro vás a vaši rodinu.

Poradenství

Možná jste narazili na pojem „finanční plánování“ a přemýšleli jste, co to znamená? Možná jste se rozhodli získat svůj vlastní finanční plán, ale nejste si jisti, jak na to? Nebo můžete mít pocit, že je čas, abyste zašli k poradci pro finanční plánování pro odbornou radu?

Co je to finanční plánování?

Finanční plánování je proces získání svých životních cílů prostřednictvím řádného řízení svých financí. Životní cíle mohou zahrnovat koupi domu, spoření na vzdělání svého dítěte, nebo plán pro odchod do důchodu, obvykle je to několik těchto kroků společně. Proces finančního plánování zahrnuje následující kroky:
 • Shromažďování potřebných finančních informací
 • Stanovení životních cílů
 • Zkoumání aktuální finanční situace
 • Vytvoření finanční strategie resp. plánu na to, jak si můžete splnit své cíle
 • Provedení finančního plánu, neboť zůstat jen u plánu nestačí
 • Sledování úspěchů finančního plánu a upravování v případě potřeby

6 KROKŮ SPRÁVNÉHO FINANČNÍHO PLÁNOVÁNÍ

1. Vyberte si svého poradce
Vyberte si svého poradce
2. První setkání

Budeme si povídat o tom, kdo jste, o čem sníte, co potřebujete, čeho chcete dosáhnout.
S poradcem absolvujete:

 • 1. Analýzu příjmů a výdajů (co vyděláte, jak utrácíte)
 • 2. Analýzu aktiv a pasiv (co vlastníte a co dlužíte)
 • 3. Podíváte se na vaše již uzavřené smlouvy
 • 4. Vyplníte si investiční dotazník
 • 5. Promluvíte si o vašich finančních návycích
 • 6. Stanovíte si vaše finanční cíle
3. Vytvoření plánu

Vytvoříme vám individuální plán. Plán podle vašich osobních finančních cílů v sobě může zahrnovat například tyto části: vytvoření krátkodobé rezervy, ošetření osobních rizik, plán vzdělání vašich dětí, plán nezávislého penzijního věku nebo investiční plán.

4. Začínáme realizovat

Plánování bez konkrétních činů ztrácí svůj smysl. Proto do vašeho plánu začneme vybírat konkrétní produkty vhodné právě pro vás.

5. Upravujeme

Při významnějších životních událostech, které mají zásadní vliv na váš život, budeme plán společně upravovat tak, aby odpovídal novým potřebám.

6. Plníte si cíle

Práce s penězi je nikdy nekončící proces. Podle toho, zda s nimi pracujete lépe či hůře, pak vypadá vaše životní realita. Pokud dodržíte svá předsevzetí a svůj plán, nastane tak několikrát v životě situace, kdy zažijete uspokojení a dobrý pocit z naplněného cíle.

Pomocí těchto kroků můžete určit, kde jste teď, a to, co budete potřebovat v budoucnu, abyste dosáhli svých cílů. Celý proces si můžete představit jako proces, jakým plánuji své finance firmy. Sledují svůj tok peněz a plánují do budoucna své další kroky. Rozkládají své prostředky tak, aby tyto firemní cíle byli schopni zajistit. Každá dobrá firma má svého finančního ředitele, který vytváří plán a kontroluje jeho dodržení tak, aby se majetek firmy rozrůstal. Podobně by měla fungovat rodina. Můžete být sám sobě finančním ředitelem, který za pomoci finančního poradce plánuje rodinné cíle, kterých chcete dosáhnout a ke kterým jsou potřeba finance a rozmnožujete svůj majetek.